Obilježavanje dana tolerancije
Autor: Dijana Marić, 22. 11. 2016.

Učenici 5.razreda naše Škole sa svojim razrednicima i ravnateljicom u sklopu Međunarodnog dana tolerancije 16.11., posjetili su vjerske zajednice i njihove sakralne objekte u Zagrebu.

Prvo smo posjetili Židovsku općinu gdje nas je rabin upoznao sa svojom zajednicom i ukratko nam  predstavio  važne crte iz židovstva.

Pješice smo krenuli  prema pravoslavnoj crkvi (hramu) Svetog Preobraženja. Ondje nas je dočekao pravoslavni svećenik i ukratko nas upoznao sa sabornom crkvom i pravoslavljem. Zatim smo se zaputili do  Manduševca i Europskog trga gdje smo razgledali maketu grada Zagreba.

Krenuli smo do zagrebačke katedrale gdje nas je katolički svećenik upoznao sa katedralom Uznesenja BDM.

Na kraju smo posjetili islamski centar i džamiju u zagrebačkom naselju Borovju. Ondje nas je srdačno dočekao imam i ukratko nas  upoznao s islamom.

Obogaćeni, okrepljeni i pomalo umorni, vratili smo se u naš Sisak.

Ovaj nas je izlet obogatio jer smo upoznali sličnosti i razlike između kršćanstva, islama i židovstva. Upoznali smo   vjerski život u navedenim religijama i zaključili kako smo pozvani prihvaćati svakoga onakvim kakav je.

Shvatili smo kako smo dužni još intenzivnije njegovati međusobne različitosti jer su one naše bogatstvo.

Zoran Vračan, prof.

Slike u nastavku...