Stres u radu i što s njim? - prof.dr.sc. Lidija Arambašić
Autor: Dijana Marić, 18. 1. 2017.

Dana 5. siječnja 2017. godine, prof.dr.sc. Lidija Arambašić, gost predavač s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, održala je poludnevnu edukaciju pod nazivom „Stres u radu i što s njim?“ za članove Učiteljskog vijeća OŠ Viktorovac.

Voditeljica edukacije prvo je iznijela definicije glavnih pojmova o stresu u radu s kojim se susrećemo te o mogućim posljedicama. Istaknula je važnost tumačenja odnosno procjene nekog događaja, a time i utjecaja tog događaja na pojavu stresa kod različitih individua.

Učitelji su kroz radionicu prepoznavanja konkretnih izvora profesionalnog stresa i listiće procjene „Osobine nastavničkog posla“ i „Opterećenost poslom u školi“ ocjenama označili svoj doživljaj nastavničkog posla.

Voditeljica je zatim pojasnila kategorije stresa i naglasila postojanje više izvora stresa: društvene okolnosti, školski sustav i organizacija, profesionalni činitelji u užem smislu te širok opus osobnih činitelja. Osim već navedene radionice učitelji su sudjelovali i na radionici prepoznavanja sindroma izgaranja na poslu.

Iako je zaključak bio da svaka vrsta stresa ovisi o pojedincu i njegovom doživljaju nekog događaja, učitelji su pozitivno prihvatili svoje rezultate kako su na granici umjerenog stresa i „izgaranja na poslu“ i odlučili postupiti po naputku profesorice Arambašić i na „magični papir“ zapisali svoje ciljeve za oslobađanje od stresa u narednih dva tjedna.

Osim što su se zabavili učitelji su stekli znanja i vještine kako se lakše nositi sasvakodnevnim izazovima učiteljskog posla.

Dijana Sanković Strugačevac, šk. pedagog

Slike u nastavku...