Svjetski dan Sunca
Autor: Dijana Marić, 4. 5. 2018.

Povodom Svjetskog dana Sunca koji se obilježava 3. svibnja svake godine, učenici naše škole su izradili više od 250 sunčevih satova te napravili izložbu na školskom igralištu.

U vremenima dok nije bilo mehaničkih i digitalnih satova ljudi su računali vrijeme prema prividnom dnevnom gibanju Sunca. Razlikuju se horizontalni, vertikalni, ekvatorijalni i polarni sunčevi satovi. Prvi sunčev sat su najvjerojatnije izradili Egipćani u 15. st. pr.Kr.

Učenici su izrađivali horizontalne sunčeve satove koji se sastoje od horizontalne podloge na kojoj je označeno dvanaest podjela od po 15° (toliko se stupnjeva Sunce u svom prividnom gibanju pomakne za jedan sat) a vrijeme je označeno od 6 do 18 sati. U sredini je načinjen sjenopokazivač pomoću čije sjene se očita vrijeme.

Sunčevi satovi su izrađeni od papira, starih CD-a, plastičnih kutija za CD, automobilske gume, knjiga, papirnatih tanjura, plastičnih i papirnatih čašica, starog školskog stolca i sl.

Sunčev sat se postavi u mjesni meridijan (pravac sjever - jug) tako da se strane svijeta provjere pomoću kompasa.

Izložbu je malo ometao vjetar koji je pomicao satove  po igralištu pa su ih učenici stalno morali vraćati u mjesni meridijan.

Uz malo astronomskih znanja, vještina i kreativnosti može se izraditi zanimljiv i jedinstven sunčev sat.

Pohvala svim učenicima koji su sudjelovali u izradi i organizaciji izložbe.

Mentor: Višnja Tadić, prof.

Fotografije u nastavku...