Dan planeta Zemlje
Autor: Dijana Marić, 22. 4. 2014.

Svake se godine 22. travnja na svim kontinentima održavaju brojna događanja posvećena očuvanju i zaštiti prirodnog okoliša našeg planeta.
Na taj dan sjetimo se nešto reći, napisati ili pokrenuti neku akciju kojom želimo obilježiti Dan planeta Zemlje.

Međutim, taj datum predstavlja idealan trenutak da se zapitamo kako Zemlja, kojoj smo posvetili ovaj jedan dan u godini, reagira na naša djela u svih ostalih 364 dana? Može li ta jedna gesta dobre volje koju ćemo učiniti postati naša rutina?

Dan planeta Zemlje prvi je put obilježen 22. travnja 1970. godine kao događanje na sveučilištima i u studentskim domovima diljem Amerike. Poticaj za obilježavanje tog dana dao je senator Gaylord Nelson po uzoru na tada popularne antiratne skupove na američkim sveučilištima.

U toj masovnoj demonstraciji za okoliš sudjelovalo je više od 20 milijuna ljudi.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje ponovno je postalo aktualno dvadeset godina kasnije - 1990. godine kada je manifestaciji sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine.  Dan planeta Zemlje tradicionalno obilježavaju udruge za zaštitu okoliša kako bi upozorile javnost na važnost očuvanja okoliša.