Eko skupina "Šumica"

"Čuvaj prirodu i svijet će biti tvoj"

U našoj školi već duži niz godina postoji i djeluje   eko skupina "Šumica" koju  vodi učitelj savjetnik Ivanka Benović i okuplja učenike od 4 do 8 razreda. Kako bi svoj radom uključili učenike cijele škole osniva se Eko - odbor škole i Eko - patrola.

Kako funkcioniramo:

Osnivanje eko - odbora škole (od 1. do 8. razreda)

Cilj eko - odbora škole je objedinjavanje zajedničkih metoda i načina rada, kako održati svoj radni prostor i okliš urednim. Svaki razred ima po jednog predstavnika. Na prijedlog eko odbora i patrole škole donešen je naš logo.

Osnivanje eko - patrole

Eko patrolu čine po tri učenika iz svakog odjela. Njihov je cilj rada kontrola čistoće svoje učionice i okoliša škole, te izvješćivanje eko - odbora o rezultatima čistoće i urednosti.

Projekti i akcije u ovoj školskoj godini:

1. Projekt: Potrošnja struje i vode u OŠ Viktorovac, Sisak

2. Projekt: Sadnja "Malog arboretuma" škole

3. Projekt: Izrada eko - lista naše skupine

4. Projekt eko - skupine i osmih razreda: Razmnožavanje afričke ljubice

Ostale aktivnosti eko - skupine:

- Projekt Šafran

Projekt Šafran namijenjen je učenicima u dobi od 11 - 18 godina. Projekt je cjelogodišnja aktivnost u koju se svake godine uključuju škole iz cijelog svijeta.
Projekt Šafran na opipljiv način upoznaje malde ljude s temom Holokausta i podiže svijest i opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Šafrane su posadili i učenici naše škole.
27. siječnja na dan sjećanja na Holokaust šafrani su počeli nicati, da bi u veljači procvali. Učenici naše škole znali su da je to sjećanje na milijun i pol židovske djece i tisuću druge djece koja su umrla u Holokaustu.

- Mali školski arboretum

Mali školski  arboretum počeli smo saditi 2006. godine. Površine je 120 m2. Do danas je u njemu zasađeno oko 50 vrsta biljaka, uglavnom trajnica. Većinu biljaka učenici uče tijekom školovanja u našoj školi te su i s tim ciljem zasađene. Neke mlade sadnice su donijeli učenici a neke smo kupili. Važno je napomenuti da su u sadnji biljaka najviše sudjelovali sami učenici koji nesebično pomažu u održavanju našeg "Malog arboretuma".

Možemo se pohvaliti vrijednim i prekrasnim primjercima kao što su: japanski crvenolisni javor, ginko biloba, conica, bijela i ljubičasta magnolija, hortenzije, ljiljani, ružice, te začinske i ljekovite biljke: kadulja, menta, ružmarin, lavanda i još mnogo drugih biljaka.

Prostor oko škole dosta je velik, tako da ostale mjesta za sadnju i njegu biljaka i za buduće generacije.

Natjecanje u Eko kvizu naše županije

2010. godina je godina biološke raznolikosti

Bioraznolikost je sveukupnost živog svijeta na Zemlji. U Sisačko - moslavačkoj županiji je zastićeno 11 prirodnih vrijednosti u različitim kategorijama.

Učenici naše škole su sudjelovali na predavanjima i učili o bogatstvu biljnog, životinjskog svijeta i krajobraza naše županije. Nakon toga smo dobili priliku pokazati svoje znanje na eko - kvizu kojeg je organizirala Javna ustanova za upravljanjem zaštićenim prirodnim vrijednostima Sisačko - moslavačke županije. Natjecanje je održano u Dječjoj knjižnici u Sisku.

Pokazali smo puno znanja i osvojili 1. i 2. mjesto u natjecanju sa savojim prijateljima iz drugih sisačkih škola.

Izašao je prvi broja Eko lista: