Autor: Dijana Marić, 4. 5. 2020.

Poštovani roditelji,
u prilogu su informacije vezano za povratak učenika od 1. do 4. razreda na nastavu u školi.

Naglasci za roditelje prema Uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u vezi polaska djece u školu:

- Preporuča se ostanak kod kuće djece s kroničnim bolestima (respiratornim,kardiovaskularnim,dijabetesom,malignim bolestima,imunodeficijencijama, djece s većim tjelesnim/motoričkim oštećenjima) kao i djece čiji roditelji/skrbnici ili ukućani imaju jednu od navedenih bolesti.

- Potiče se ostanak kod kuće sve djece za koju se može osigurati skrb kod kuće, s obzirom da broj djece u školama može biti takav da se mjere fizičkog razmaka u tim kolektivima neće moći poštovati.

- Roditelji/skrbnici dovode i odvode djecu u škole tako da, ako je ikako moguće, ne ulaze u ustanovu osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza pri čemu zadržavaju distancu odnajmanje 2 metra u odnosno na druge roditelje/skrbnike i djecu.

- Roditelji se ne okupljaju na ulazu.

- Roditelji/skrbnici ne dovode niti odvode djecu iz ustanova niti ulaze u vanjske prostore (dvorište, vrt, igralište) i unutarnje prostore ako imaju povišenu tjelesnu temperaturu, respiratorne simptome poput kašlja i kratkog daha ili koji su pod rizikom da su mogli biti u kontaktu s osobama pozitivnim na COVID-19 ili su pod sumnjom da bi mogli biti zaraženi s COVID-19 ili su u samoizolaciji.

Roditelj/skrbnik potvrđuje pisanom izjavom ravnatelju ustanove prije uključivanja djeteta u ustanovu da dijete nema simptome i bolesti, odnosno da nije u riziku, te da se radi o djetetu s oba
zaposlena roditelja i to da je roditelj upoznat s Uputama HZJZ-a u cjelini.

Izjavu će dobiti na potpis oni roditelji koji odluče poslati svoje dijete u školu.

Detaljne upute za Izjave bit će dostupne od utorka 5.5.2020.

Organizacija rada u razrednoj nastavi –
mješoviti model nastave

U jednoj učionici (razredu) može biti maksimalno 9 učenika. Grupe su stalne, kad jednom krenu s nastavom, ne mogu se uključivati novi učenici sljedećih 14 dana.
Isti učitelj će raditi s istim razrednim odjelom cijelo vrijeme ako je to moguće. Što znači da se predmeti koje izvode predmetni učitelji i dalje izvode u nastavi na daljinu.
Roditelji učenika imat će mogućnost izbora sukladno Uputi HZJZ da njihova djeca kompletnu nastavu prate putem nastave na daljinu.
Nije preporučljivo da roditelji ulaze u prostor škole pa se informacije i roditeljski sastanci mogu obaviti telefonskim putem ili videopozivom.

Roditelji su dužni pažljivo pročitati  Upute HZJZ-a  kako bi uočili koji učenici ne smiju u školu te za koje se kategorije ne preporuča dolazak u školu u ovoj fazi.

Ukoliko imaju dvojbi, roditelji trebaju kontaktirati nadležnog obiteljskog liječnika.