Prijepodne s Gutenbergom
Autor: Dijana Marić, 1. 10. 2020.

Godine 1440., njemački tiskar Johannes Gutenberg razvio je tehniku tiskanja kojom je 31. rujna 1452. započeo tiskanje prve knjige - Biblije. Bio je to veliki korak u širenju znanja na području Europe. Tim su povodom učenici 3. b razreda naše škole u pratnji svoje učiteljice Nikoline Strugačevac Bizjak i školske knjižničarke 31. rujna 2020. posjetili knjižaru Emanus u Kranjčevićevoj ulici u Sisku, gdje su prisustvovali demonstraciji tiskanja na replici Gutenbergova tiskarskog stroja.

Na njihovu veliku radost, učenici su i sami isprobali rad tog povijesnog izuma, a zatim se zaputili u Dječji odjel Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak gdje im je knjižničarka Nataša Bujas prezentirala dio zaštićene zbirke starih knjiga, s naglaskom na izdanja klasičnih djela dječje književnosti koja su učenici prepoznali sa svog popisa djela za cjelovito čitanje.

Uz pridržavanje epidemioloških mjera, učenici su na zaista pažnje vrijedan način obogatili svoje znanje te iskoristili posljednji rujanski dan za šetnju sunčanim gradskim ulicama.

Učiteljica Nikolina Strugačevac Bizjak i knjižničarka Iva Dužić

Fotografije u nastavku...