Dani hrvatskoga jezika
Autor: Dijana Marić, 20. 3. 2024.

Slobodno se razvija, njime se slobodno piše i govori, a od 1. srpnja 2013. postao je i službeni jezik Europske unije. Hrvatskom jeziku u čast svake se godine u mjesecu ožujku, od 11. do 17. ožujka, održava manifestacija Dani hrvatskoga jezika.

Ove godine Dane hrvatskoga jezika obilježili smo 19. ožujka u natjecateljskom duhu. Tijekom prethodnog tjedna svi učenici predmetne nastave na satovima Hrvatskog jezika rješavali su online kviz (Quizizz) na kojem su imali priliku pokazati svoje poznavanje pravopisnih pravila. Upravo tako dobili smo iz svakog razreda najboljeg petaša, šestaša, sedmaša i osmaša odnosno najbolje pravopisce koji su ekipno odmjerili snage u kvizu uživo održanom 19. ožujka pred publikom.

5.a - Lana Kiš
5.b - Mia Maroslavac
5.c - Sven Paprika Markulin
6.a - Mia Majstorić
6.b - Adrian Matijević
6.c - Fran Javornik
7.a - Gabriel Klarić
7.b - Marko Brnad
7.c - Gabrijela Klasnić
8.a - Lukas Tušar
8.b - Mia Čarapar
8.c - Tena Pišonić

U jutarnjoj smjeni titulu najboljih pravopisaca (ekipno) odnijeli su u napetoj borbi učenici 8. razreda (Lukas Tušar, Mia Čarapar, Tena Pišonić), dok je drugo mjesto za svega jedan bod manje osvojila ekipa 6. razreda (Mia Majstorić, Adrian Matijević, Fran Javornik). Ovom pobjedom osmaši su nastavili pobjednički niz već treću godinu zaredom, ali smo vidjeli i da imaju nasljednike s jednakim potencijalom. Natjecanje u jutarnjoj smjeni zaokružili smo kratkom prezentacijom Dore Dejanović i Cvite Nekić, učenica 8.a razreda, o najčešćim pravopisnim pogreškama u javnim natpisima na ulicama našeg grada.

U popodnevnoj smjeni sedmaši su odnijeli titulu najboljih pravopisaca (Gabriel Klarić, Marko Brnad, Gabrijela Klasnić), a petaši (Lana Kiš, Bruno Kozina - zamjena za M. Maroslavac, Sven Paprika Markulin) zauzeli su drugo mjesto.

Navedimo i ukupne rezultate online kviza:

• 5. razred:

1. mjesto - Sven Paprika Markulin, 5.c
2. mjesto - Magda Nekić i Ema Skender, 5.c
3. mjesto - Lana Kiš, 5.a; Mia Maroslavac, 5.b

• 6. razred:

1. mjesto - Adrian Matijević, 6.b; Fran Javornik, 6.c
2. mjesto - Mia Majstorić i Leon Bušić, 6.a; Katja Mirilović, 6.c
3. mjesto - Monika Njara, 6.a; Fran Sarapa, 6.c

• 7. razred:

1. mjesto - Gabriel Klarić, 7.a
2. mjesto - Marko Brnad, 7.b
3. mjesto - Gabrijela Klasnić i Lena Duvandžija, 7.c

• 8. razred:

1. mjesto - Lukas Tušar, 8.a
2. mjesto - Cvita Nekić, 8.a
3. mjesto - Vlatka Panjković i Ivan Pavešić, 8.a; Mia Čarapar, 8.b

Svi sudionici dobili su diplome i male, ali slatke i korisne nagrade.

Fotografije u prilogu!

Danijela Đukić, prof.