Svjetski dan činjenja dobrih djela 2023.
Autor: Dijana Marić, 1. 5. 2023.

Aktivnosti povodom Svjetskog dana činjenja dobrih djela 16. travnja 2023. u OŠ Viktorovac smo posvetili Udruzi Slijepih i slabovidnih Sisačko-moslavačke županije, te Dnevnom centru slijepih 17. i 24. travnja 2023. godine.
Cilj akcije je bila potaknuti svijest učenika, učitelja, stručnih suradnika, tehničkog osoblja i roditelja o bitnosti činjenja dobrih djela.

U aktivnosti je sudjelovalo oko 400 učenika razredne i predmetne nastave, radna terapeutkinja i instruktorica orijentacijskog kretanja Iva Toš, voditeljica Kluba podmlatka Crvenog križa Đurđica Friš, voditeljica Volonterskog kluba OŠ Viktorovac Danijela Medjed Sertić, voditeljica Učeničke zadruge VikSi Željka Kleković Brajenović s učenicima, voditeljica Školskog sportskog kluba Vedrana Šimić, razrednici i predmetni učitelji, kuhari, tehničko osoblje.

Aktivnosti su se sastojale od:
1. EDUKACIJSKO-SOCIJALIZACIJSKOG DIJELA – Iva Toš
- voditeljica je provela radionicu: „Kako pristupiti slijepoj osobi?“
2. NATJECATELJSKO-ZABAVNOG DIJELA – Iva Toš, Đurđica Friš
- stavljanje učenika u položaj slijepe osobe
- natjecanje na poligonu s preprekama
- prijelaz prepreka uz pomoć videćeg pratitelja
- proglašenje pobjednika, Diploma i bedževa
3. HUMANITARNOG DIJELA- AKCIJA SOLIDARNOSTI ZA KORISNIKE UDRUGE SLIJEPIH I SLABOVIDNIH SISAČKO MOSLAVAČKE ŽUPANIJE
- Prigodna prodaja suvenira Učeničke zadruge VikSi
- Humanitarna prodaja palačinki

Kroz edukaciju, natjecanje i humanitarni rad svi sudionici su osvijestili potrebu razumijevanja, pomaganja i uvažavanja slijepih i slabovidnih osoba kao ravnopravnih građana društvene zajednice. Vodeći intervju s gospodinom Dankom Tomanićem, predsjednikom Udruge slijepih i slabovidnih SMŽ, Matilda Bjelica, učenica 7.b razreda saznala je mitove i činjenice o slijepim osobama, na koje poteškoće nailaze te kako su integrirani u društvenu zajednicu.
S navedenom Udrugom je dogovorena suradnja, nove edukacije i akcije.
Na račun Udruge slijepih i slabovidnih Sisačko-moslavačke županije nakon edukacije i akcije uplaćen je iznos od 200,00 eura.

Đurđica Friš, vjeroučiteljica